Komunikat po VIII posiedzeniu Parlamentu Studentów UW kadencji 2023/2024
06 06 2024
Informujemy, że podczas VIII posiedzenia Parlamentu Studentów UW kadencji 2023/2024:
Parlament dokonał wyborów uzupełniających. Wybrani zostali:
- Kacper Świerad (WPiA) na członka Komisji Rewizyjnej Samorządu Studentów UW;
- Zuzanna Bastek (IAiE) na członkinię Komisji Prawno-Regulaminowej Parlamentu Studentów UW.
Parlament dyskutował nad sytuacją w Palestynie i protestem studentów na terenie parku Autonomia.
Na wniosek grupy posłów porządek dzienny obrad został uzupełniony o punkt obejmujący dyskusję na temat studenckiej okupacji parku Autonomia nieopodal Kampusu Głównego UW. Na obrady przybyła reprezentacja osób strajkujących, która przedstawiła Parlamentowi swoje postulaty dotyczące wstawienia się za Palestyną w obliczu konfliktu zbrojnego w Strefie Gazy i zerwania przez UW współpracy z izraelskimi instytucjami. Po niemal godzinnej dyskusji jej uczestnicy zgodzili się co do pomysłu stworzenia grupy roboczej do opracowania projektu uchwały w przedmiotowej sprawie.
Parlament podjął uchwałę w sprawie potępienia przemocy seksualnej na Uniwersytecie Warszawskim.
Parlament wyraził rozczarowanie z powodu braku podjęcia satysfakcjonujących działań, o które wnioskowano w poprzednim tego typu dokumencie, tj. w uchwale nr 30/2021/2022 z dnia 28 marca 2022 roku. W nowej uchwale podkreślono aktualność wyrażonych dwa lata temu postulatów, jak również zawarto szereg innych propozycji zmian w procedurach przeciwdziałania zachowaniom niepożądanym – wszystko po to, aby zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo społeczności studenckiej.
Parlament podjął uchwałę w sprawie udziału studentów w powoływaniu kierowników ogólnouniwersyteckich jednostek organizacyjnych Uniwersytetu Warszawskiego.
Przyjęty dokument wiąże się z trwającym na Uniwersytecie okresem wyborów władz jednostek. Parlament zwrócił uwagę na konieczność ujednolicenia zasad uczestnictwa studentów w procedurze powoływania kierowników ogólnouniwersyteckich jednostek organizacyjnych, które organizują i realizują kształcenie na kierunkach studiów. Podniesiono, że w przypadku tego typu jednostek, w przeciwieństwie do wydziałów, nie ma generalnych przepisów, które określałyby sposób czy choćby minimalny udział studentów przy obsadzaniu wspomnianej funkcji.
Parlament podjął uchwałę w sprawie wyrażenia opinii o kampanii społecznej HeyEU! Sojuszu 4EU+.
Parlament wyraził swój brak poparcia względem wspomnianej kampanii i zaapelował do społeczności akademickiej Sojuszu o interwencję w ten projekt. W uchwale podkreślono nieadekwatny charakter hasła używanego w ramach kampanii, wzywając do odstąpienia od wykorzystywania gorszących sformułowań. Wezwano także do zaprzestania zamieszczania treści wspierających osoby startujące w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Parlament przypomniał, że działania osób współtworzących wspólnotę Sojuszu, podejmowane w celu promocji wyborów, powinny być wolne od jakichkolwiek sugestii wyborczych i koncentrować się wyłącznie na popularyzowaniu czynnego uczestnictwa w wyborach.
Wszystkie trzy wspomniane uchwały przyjęto przez aklamację.