Komunikat po IX posiedzeniu Parlamentu Studentów UW kadencji 2023/2024
17 10 2024
Informujemy, że podczas IX posiedzenia Parlamentu Studentów UW kadencji 2023/2024:
Parlament dokonał wyborów uzupełniających. Wybrani zostali:
- Natasza Husiatyńska (WPol), Miłosz Marian (WZ), Michał Piwowarczyk (WDIB) i Jakub Wojciechowski (WGiSR) na przedstawicieli studentów w Senacie UW;
- Justyna Smoleń (WNPiSM) na członkinię Komisji Rewizyjnej Samorządu Studentów UW;
- Jakub Chojnacki (WZ) na członka Komisji Wyborczej Samorządu Studentów UW;
- Olga Różańska (WO) na członkinię Kolegium Odwoławczego Samorządu Studentów UW spośród członków Parlamentu Studentów UW;
- Olgierd Antosiewicz (WNE) na członka Komisji Skrutacyjnej Parlamentu Studentów UW;
- Zuzanna Bastek (IAiE) na członkinię Komisji doraźnej Parlamentu Studentów UW ds. zmian w Regulaminie Samorządu Studentów UW.
Parlament przeprowadził dyskusję z udziałem prorektora ds. studenckich i jakości kształcenia oraz kanclerza UW.
Gośćmi specjalnymi posiedzenia byli dr hab. Maciej Raś, prorektor ds. studenckich i jakości kształcenia, oraz mgr Robert Grey, kanclerz UW. Wzięli oni udział w dyskusji z członkami Parlamentu, przez dwie godziny odpowiadając na zadawane pytania, które dotyczyły w szczególności infrastruktury uniwersyteckiej, proponowanych zmian w obszarze kształcenia oraz spraw z zakresu wsparcia socjalnego dla społeczności studenckiej.
Parlament podjął uchwałę w sprawie udziału studentów w powoływaniu kierowników jednostek dydaktycznych, kierowników studiów oraz opiekunów danego roku studiów lub wyodrębnionych grup studentów na Uniwersytecie Warszawskim.
Uchwała odnosi się do uczestnictwa przedstawicieli studentów w powoływaniu osób zajmujących się sprawami studenckimi z ramienia władz jednostek. Parlament przypomniał, że prawo właściwego organu Samorządu do wyrażenia zgody na kandydata musi być w każdej mierze poszanowane i nie może prowadzić do jakiejkolwiek presji ani na ten organ, ani na jego członków, ani też do podważania rzetelności ich działań. Podkreślono też wartość przeprowadzanych między podmiotami przedstawiającymi kandydatów a właściwymi organami Samorządu roboczych konsultacji na temat poszczególnych kandydatur. Ponadto wyrażono sprzeciw względem wszelkich prób obchodzenia obowiązku powołania osób odpowiedzialnych za sprawy studenckie.
Parlament podjął uchwałę w sprawie jawności upoważnień kierowników studiów na Uniwersytecie Warszawskim.
W uchwale Parlament przypomniał, że społeczność studencka powinna mieć transparentny wgląd do zakresu i podstaw prawnych upoważnień wydawanych kierownikom studiów przez kierowników jednostek dydaktycznych, w szczególności gdy prawo danej osoby do wydania danej decyzji nie wynika wprost z pełnionej funkcji lub przepisów obowiązujących na UW. Opowiedziano się również za nieudzielaniem osobom niebędącym kierownikiem jednostki dydaktycznej upoważnień do rozstrzygania najważniejszych ustawowych indywidualnych spraw studenckich.
Parlament podjął uchwałę w sprawie poparcia postulatów przedstawicieli studentów w Kolegium Elektorów UW.
Przedmiotowa uchwała ma swoje źródło w wiosennych wyborach Rektora, przy okazji których elektorowie studenccy, pracując w kilku grupach roboczych, opracowali szereg postulatów i umieścili je w liście otwartym skierowanym do kandydatów na wspomnianą funkcję i całej wspólnoty Uniwersytetu. Z inicjatywy przedstawicieli studentów w Senacie UW Parlament wyraził poparcie dla tych postulatów, wynosząc wspomniany list otwarty do rangi uchwały Parlamentu.
Wszystkie trzy wspomniane uchwały przyjęto przez aklamację.